23 Mart 2016 Çarşamba
  • DOLAR2,8735
  • EURO3,2115
  • BIST80.502
Parçalı Bulutlu
21°C

Cesetsiz cinayet davasında geşlişme

Yargıtay, İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda “cesetsiz cinayet davası” olarak bilinen davada mahkumiyet kararını bozdu. İzmir ’de, öldürüldüğü iddialarına rağmen cesedi bulunamayan avukat Mümtaz Baytekin ’in, ilişkisi olduğu belirtilen C.Y., eşi E.Y. 5 yıldır tutuklu bulunuyor. E.Y. ’nin ağabeyi E.Y. ise kırmızı bültenle aranıyordu. Yargıtayın mahkumiyet kararını bozmasıyla birlikte dosyanın yargılanmasına yeniden başlanacak. Mahkeme, 31 Mart ’ta İzmir 7. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde görülecek.
Cesetsiz cinayet davasında geşlişme
Türkiye - 23 Mart 2016

 Yargıtay, İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda “cesetsiz cinayet davası” olarak bilinen davada mahkumiyet kararını bozdu. İzmir ’de, öldürüldüğü iddialarına rağmen cesedi bulunamayan avukat Mümtaz Baytekin ’in, ilişkisi olduğu belirtilen C.Y., eşi E.Y. 5 yıldır tutuklu bulunuyor. E.Y. ’nin ağabeyi E.Y. ise kırmızı bültenle aranıyordu.

Yargıtayın mahkumiyet kararını bozmasıyla birlikte dosyanın yargılanmasına yeniden başlanacak. Mahkeme, 31 Mart ’ta İzmir 7. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde görülecek.

 

ARACI TERK EDİLMİŞ HALDE BULUNDU
İzmir ’in Torbalı ilçesinde avukatlık yapan evli ve iki çocuk babası Mümtaz Baytekin, 4 sene sekreterliğini yapan C.Y. (26) ile gönül ilişkisi yaşamaya başladı. C.Y., bir zaman sonradan hem iş ayrıca de gönül ilişkisini bitirdiği Mümtaz Baytekin ’in yanından ayrılarak evlendiği kişi E.Y. ile Uşak ’a taşındı. İddialara göre Baytekin, C.Y. ile ilişkisinin devam ettirmek için C.Y. ’yi sık tık telefonla aradı ve yüz yüze görüşmeler yaptı. Baytekin ve C.Y. ’nin aralarındafakat koşul, Baytekin ’in ailesi ve C.Y. ’nin eşi tarafından biliniyordu. Baytekin, 6 Kasım 2010 tarihinde Torbalı ilçesindeancak evinden ayrılarak Uşak ’a doğru yola çıktı. İddialara kadar C.Y. ile görüşmek isteyen Baytekin, eski sevgilisini aradı ama yanıt veren olmadı. Bunun üzerine Baytekin ’in “Ne halin varsa gör. Ben kendime artık yeni bir hayat kurmaya gidiyorum” diyerek son bir mesaj attığı ileri sürüldü. Baytekin, o gün kayıplara karıştı. Cinayet Bürosu ekipleri, avukat Mümtaz Baytekin ’in Uşak ’a, C.Y. ile konuşmak üzere gittiğini tespit etti. İfadelerine başvurulan C.Y., eşi E.Y., ağabey E.Y.’nin kız arkadaşı D.A., olaydan haberdar olmadıklarını belirtti. D.A. serbest bırakılırken, C.Y. ve eşi E.Y. “kasten adam öldürme” suçundan tutuklandı. Ağabey E.Y. hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıktı. Baytekin ’in otomobili C.Y. ve E.Y. ’nin tutuklanmasından 3 ay sonra hasarsız bir şekilde İzmir Buca ’da terk edilmiş olarak bulundu.

 

“GÖRÜŞMELERİ, RANDEVULAŞMALARI SÖZ KONUSU YOK”
C.Y. ’nin avukatı Aslı Deniz Ceyhan, cesetsiz cinayet davası ve olay hakkında şunları söyledi:
“Baytekin kaybolduğu gün sürekli müvekkilim C.Y. ’yi arıyor, mesaj atıyor fakat müvekkilimin hiçbir yanıtı yok. Görüşmeleri söz konusu değil. Randevulaşmaları da söz konusu değil. Bir daha kendisini görmeyeceğini belirterek müvekkilime mesaj çekiyor ve laf konusu ili terk ettiğini yazıyor. Kayıp şahsın Telefonu sinyalleri, Manisa Kula istikametine kadar görünüyor. O noktadan haysiyeten ne bir sinyal alınıyor ne de kendisine ulaşılıyor. Bir süre sonradan ailesi tarafından kayıp başvurusunda bulunuluyor. Kayıp şahsın arkadaşları, Baytekin ’in o gün müvekkilimin yanında gideceğini söylüyorlar. Bunun üzerine müvekkilimin, eşinin ve ağabey E.Y. ’nin kız arkadaşı D.A. ’nın ifadeleri alınıyor oysa müvekkilim kayıp şahsı görmediğini söylüyor. Hatta müvekkilim kaybolduğunu öğrenince o da aramaya başlıyor. Kayıp şahsın  telefonuna mesaj bırakıyor. ‘Seni merak ediyorum ’, ‘yeter oysa dön ’, ‘seni fazla seviyorum ’ diye mailler atıyor. Bu ileti, kayıp şahsın kardeşleri tarafından mail şifresi kırılıp adrese girilince görülüyor.”

 

KAYIP ŞAHIS VE EŞ E.Y. ’NİN SİNYALLERİ BİRBİRİNİ PEŞINE DÜŞÜP TAKIP EDİYOR

Baytekin ’in arabasının, C.Y. ve E.Y. tutuklandıktan 3 ay daha sonra hasarsız bir şekilde bulunduğunu kaydeden Ceyhan, şunları söyledi: “Arabada müvekkilim C.Y. ’e ait bir parmak izi ve DNA yok. Dosyadaancak sanıklar esir iken bu otomobil bulunuyor. Araca ulaşabilmeleri, onu oraya götürmeleri zaten mümkün değil lakin görünürde kullanan biri var. Baytekin ’in olay günü seyir halindeyken aracının görüntüleri MOBESE tarafından da saptama ediliyor. Manisa Salihli ’de müvekkilin eşi E.Y ’nin aracı ile kayıp şahsın aracının arkalı önlü gittiği iddiası laf konusu. E.Y. ’nin sinyalleri kayıp şahsın sinyalini takip ediyor. E.Y. ise o aracı kendisinin kullanmadığını bahis ediyor. Lakin müvekkilim C.Y., Uşak ’tan hiç çıkmamış ve kayıp şahsın sinyal verdiği yerlerden de sinyal verisi yok”

“İHTİMALLER DAVASIYDI”
Dava dosyasının, ihtimaller dahilinde yürütülen bir dosya olduğunu savunan Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Müvekkilin orada olabilme ihtimali, bu kişilerin kayıp şahsı öldürme ihtimali, cilalıen ihtimallere dayalı bir soruşturma, ihtimallere dayanan bir iddianame ve karar. Cesedin olmadığı bir noktada bir kişinin öldürülmesinden bahsetmemiz muhtemel değil. Cinayet Kanununun esas kriteri budur. Ölümün gerçekleştiğini bize gösterecek şey cesettir. Bunun da bir öldürme eylemi olduğunu gösterecek durumlar dosyada değil. Yürek krizinden ölmüş de olabilir, başkası tarafından öldürülmüş olabilir, ölmeyip kaçmış da olabilir. İhtimaller, ceza yargılamasında laf konusu değildir. Kesin Olmama varsa lehe olarak yorumlanır ve şüpheden davalı yararlanır. Savcılık bunu kanıtlayabilmiş durumda değil. İhtimallerden yola çıkarak ‘ölmüş olabilir, bunlar da öldürmüş olabilir ’ mantığı ile hareket ederek bir soruşturma yürütülmüş ve facia olarak niteleyeceğim bir karar verilmiş. Neyse fakat Yargıtay kararı bozarak en azından yasal manâda yapılması gerekeni yaptı.”

 

“KAYIP ŞAHIS, ÖLÜ YA DA DİRİ ARANACAK”
Müvekkilinin müebbet hapis cezası ile yargılandığını ve Yargıtayın kararı bozması ile sıfırdan bir yargılamanın başlayacağını ifade eden Ceyhan, şunları söyledi: “Yargıtay kayıp şahsın aranması gerektiğini söyledi. Ölü veya diri. Şuan nüfus kaydına tarafından hâlâ sağ görülen bir kişiden bahsediyoruz. Baytekin ’in hakkında yürütülen soruşturma dosyaları var, kovuşturma dosyaları var. Yargılanmasına devam edildiği bir dosya var. Bu dosya kapsamında kesin bir vakit tutukluluğu laf konusu. Bu dosyadan kaynaklı olarak kaçma olasılığı olduğu inancını da taşımıyor değiliz. Bir avukatın yargılandığı dosya veya alabileceği cezayı öngörmesi olası. Buradaki iddia bakımından da bunu göz önünde bulundurmak muhtemel. Kaçmamış olabilir, bu dosya ile ilişki içerisinde olduğu kişiler tarafından da zarar görmüş olabilir. İhtimaller dahilinde verilen bir cinayet, ihtimaller dahilinde olan bir kayıp durumu var.”

 

MÜVEKKİLİM, ÖLDÜĞÜNE İNANMIYOR”
Müvekkilinin öldürdüğü iddiası ile yargılandığı Baytekin ’in öldüğüne hâlâ inanmadığını aktaran Ceyhan, şunları söyledi: “Müvekkilim kuvvet dönem geçiriyor. Her seferinde ‘öldüğüne inanmıyorum ’ diyor. ‘Kendim öldürmediğim gibi, öldüğüne de inanmıyorum ’ diye beyan veriyor. Görüşmeye gittiğimizde ‘avukat görüşü ’ denir ve avukatın kim olduğu söylenmez. Görüş yerine gelene kadar yol her tarafında kayıp kişi da avukat olduğu için onun geldiğine inanıyor. Görmeyi beklediği kişi, öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı kişi aslında.”

HABERİ PAYLAŞ :


Web Tv Haber
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır.