08 Mart 2016 Salı
  • DOLAR2,9175
  • EURO3,2175
  • BIST77.823
Sisli
18°C

Kariyerin 7 Doping Maddesi

Kariyerin 7 Doping Maddesi
Köşe Yazıları - 2 Kasım 2015

Her profesyonelin kurumsal hayatta en az bir kez cevapladığı fantastik bir soru vardır. Her ne kadar kurum personelleri şirketin vizyonunu ve misyonunu ileride bilmeyecek olsa da, her mülakatta adayın vizyonu bu soru ile sorgulanır.

“10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz ?”

Sorunun cevabı nettir. Kendini kariyerinin zirvesinde görmek ister ancak kariyer basamaklarını çıkmak o kadar kolay ya da hızlı değildir.

Bu yazı, mucizevi çözümleri dünyada ün yapmış Hogwarts Business School makalesi veya Harry Potter Liderlik Okulu kitabından alıntı olmasa da, terfi etme yolunda önemli b(u)iznes keyz sıtadileri ve piramidin üst tarafında azalan koltuk sayılarına hızlı ulaşmada doping etkisi yaratacak bes praktisleri içermektedir. Doping yasal olmasa da, kariyerin aşağıdaki bu karanlık yüzü işinde parlamak isteyen tüm yıldızların savaşlarında kullanabileceği en önemli jedi teknikleri arasında yer almaktadır.

  1. Takip, Takip, Takip

Bağlı olunan üst düzeyin ajandasını takip etmek önemlidir. Hangi fitness salonuna gidiyor, hangi saatlerde koşuyor, hangi restoranda genelde yemeğe gidiyor, hangi saatte işe geliyor, ne zaman siesta yapıyor, bu haftaki ziyaret takvimi nedir, gibi gibi. En az asistanı kadar yakından takip edilen bu ajandada aynı ortamlarda yer almak, boy göstermek, ne zaman göz önünde olmak lazım, ne zaman kaybolmak lazım bilmek çok önemlidir.

  1. Proje ve İş Yönetimi

Normalde işi vaktinde ve istenilen şekilde teslim etmektir görev tanımlarından beklenen ancak daha da önemli olan işi sürdürülebilir hale getirmek ve büyütmektir. Günümüzün bu öncelikli kavramlarının kurumsal hayata endirekt yansıması şu şekildedir :  1) Bir proje yönetimi kültürü ile işleri fazlandırarak mümkün olduğunca zamana yayacak hale getirecek büyüklüğe kavuşturmak 2) İşin kendisini değil fazlarını sonuçlandırarak performansı üst seviyeye çıkarmak ve işin kendisini bir sonuçtan çok bir süreç haline getirmektir. Unutulmamalıdır ki, en öncelikli iş üstün verdiği iştir, görev tanımlarında yazan değil.

  1. Zaman Yönetimi

İşe geliş gidiş saatleri çok önemlidir. Üstten sonra işe gelmek veya öncesinde işten çıkmak en son yapılması gereken şeydir. Bazı öğlen aralarında dışarıdan yemek sipariş etmek ve toplantı yapmak, ayda bir hafta sonları işe gelmek mümkünse bunu üst ile aynı güne denk getirmek, hafta sonu veya mesai sonrası e-posta göndermek olumlu bir etki ve izlenim yaratır. Verimlilik kriteri hiçbir kritik performans göstergesinde yer almadığından hedef kesinlikle çok çalışıldığının gösterileceği fırsatları yaratmak olmalıdır. Outlook’un vadeli e-posta gönderimi bu anlamda çoğu kez kurtarıcı olabilmektedir.

  1. Hobiler ve Sosyalleşme

Üstün sevdiği yemekler, kitaplar, filmler için harcanacak süreler asla boşa giden yatırımlar değildir. Örneğin, üst ahtapot kızartma veya salatası seviyor ise, verilecek bir davetle suşi ve ahtapot salatası eşliğinde yapılacak bir misafirperverlik gösterisi bir çok performans kriterinden daha etkili olacaktır. Tesadüf eseri ast tarafından doğumgününde verilen bir hediyenin üstün bir hobisine denk gelmesi kurum karnesinde yer almasa da sağlanmalıdır.

  1. Dış Görünüm ve İmaj Yönetimi

Masanın dağınıklığı ilk koşuldur. Yoğunluk vurgusunun sözel yapılması olumsuz algılanabileceğinden bu masa gibi aksesuarlar ile giderilmelidir. Giyim, kuşam ve bilgi seviyesinin bir üst koltuğa aday olacak şekilde bir tehdit olarak algılanması riskine karşılık arada görev adamı olduğu hatırlanmalı ve genelde bir ton aşağıda imaj çizilmelidir. Rakiplere karşı üstün sağ kolu olduğu imajı verilmeli ancak bu mümkünse sağlanmalıdır. Genelde iletişim bunun için önemli araçtır. Departmandaki gelişmelerden üstü haberdar etmek güçlü bir iletişim formudur.

  1. Kriz ve Toplantı Yönetimi

Asla olumsuzluklar ön plana çıkarılmamalı ve bunların aktarılması gerekliliği durumunda bu iş başka bir elemana veya bölüme ihale edilmelidir. Organizasyonel gelişim için çok fazla sorgusal, eleştirel ve düşünsel çalışan bir personel aslında kurum için bir kazanım değil oluşan kurumsal konfor alanları için bir tehdittir. Toplantılarda ortamın gözlemlenerek ambiyansa göre görüş verilmesi, şayet tansiyon yüksek bir toplantı beklentisi var ise yöneticinin arabalardaki kör nokta gibi görmekte zorlanacağı bir lokasyona konuşlanılması önemlidir. Tehlike anında ve zaman zaman tabii ortamlarda “Tabi efendim, aman efendim, siz bilirsiniz efendim” cankurtaran simidi gibidir.

  1. Satış Yönetimi

Meşhur bir deyim vardır. “Önemli olan ne yaptığınız değil, nasıl sattığınızdır”. Hayat bir satıştan ibarettir. Şirkette satış asttan üste, üstten CEO’ya, CEO’dan ortaklara, ortaklardan hissedarlara kadar süreklilik arz eden döngüsel bir süreçtir. “İşi biz yaptık, sanki kendi yapmış gibi yukarıya o sattı” cümlesinde doğru safta yer almak önemli bir yetkinliktir. İyi bir satışçı satışı istenilen şekilde, hızda, sürede, maliyette kapatabilen kişidir. Kariyerde satış kapama terfi ile sonuçlanmalıdır. Geminin limana gelmesidir asıl olan, nasıl geldiği değil.

HABERİ PAYLAŞ :


Web Tv Haber
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır.